Bilgisayar bakımını yapmak için bilgisayarınızı iyi tanımalı, temizliğini iyi yapmalı ve gereksiz uygulamalarla boşuna kasmayın.Bakım yapmanızı …arkadaşlar bilgisayara bakım neden yapılır ve nasıl yapılır bu konuda bilgi edinmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim .Bilgisayar bakımı ve temizliği nasıl yapılır? CRT monitör nasıl temizlenir? LCD monitör nasıl temizlenir? Hangi temizlik ürünleri kullanılır?
Bilgisayarların hayatımızdaki etkinliği gittikçe artmakta olduğuna hepimiz şahit oluyoruz. Küçülerek artık cebimize kadar girdiler. Onlar bizim vazgeçilmezimiz oldu. Bu yüzden hiçte ucuz olmayan bu eşyalarımızın da bakıma ihtiyacının olduğunu hiç düşündünüz mü?
Bilgisayarımıza yazılımlar ve yazılımlar dışından gelen tehlikeler nedeniyle kimi zaman onun hasta olmasına neden oluyoruz, kimi zaman da ıskartaya çıkmasına.
Bunun için de öncelikle yazılımlar dışında bilgisayar parçalarının en büyük üç düşmanının olduğunu bilmeliyiz. Bunlar elektrik akımının düzensizliği, sarsıntı ve tozlanmalardır. Ülkemizde elektrik kesintileri ve voltaj dalgalanmalarının önüne henüz geçilebilmiş değildir. Çok hassas elektronik parçalardan oluşan bilgisayarlarımız, bir de yapılardaki kalitesizlik ve kimi zamanda topraklamasız tesisatlarla kullanılmak zorunda kalındığında daha ambalajından çıktığı günden itibaren risk altında demektir. Bu risklerin olası sonuçları bize çok pahalıya mal olabilir. Ancak oldukça basit aşağıdaki yöntemlerle bu riskleri ortadan kaldırmak elimizde.
Elektrik tesisatının topraklamalı olmasını sağlamalıyız, bağımsız priz kullanmak daha uygundur. Ya da bunun için piyasada satılan özel prizleri. Bu mümkün değilse, ani akım çeken ütü, süpürge, matkap vb. gibi aletlerle aynı hattı aynı anda kullanmaktan kaçınmalıyız,Bilgisayarımızı ambalajından çıkarmazdan önce bir kesintisiz güç kaynağı kurmalıyız; kaliteli bir güç kaynağı, bilgisayarımızı sadece kesintiye karşı değil, voltaj dalgalanmalarına karşı da koruyacaktır. Bu kesintisiz güç kaynağı bilgisayarın onda bir maliyetini geçmediği halde özellikle ev kullanıcıları tarafından ihmal edilir. Halbuki en fazla arıza ve çökme bu ihmalden kaynaklıdır. Koltuğunun altında kasalarıyla servis dolaşanları gözünüzün önüne getirin, sadece maddi kayıpla kalmayıp, bir de üstüne bilgilerini/çalışmalarını yitirdiklerini öğrendiklerinde düştükleri halden kaçınmak düşük bir maliyetle aşılabilir.
Buluttan nem kapan bilgisayarımız, gerçekten de bu kadar naziktir! Doğrudan güneş almamalı, havasız kalmamalı, aşırı tozlu ortamdan uzak tutulmalı, sıvı dökülmelerine karşı korunmalıdırlar.
İşin şakasını bir yana bırakırsak, bilgisayarın sürekli ısı ürettiğini ve üzerinde kaç tane fanın bu ısıyı ortamdan uzaklaşmak için çalıştığını unutmamalıyız. Kasanın fan girişlerine rahat hava alacak şekilde yerleştirilmeli ve bu girişlerin toz ve benzeri nesnelerle tıkanarak soğutma işlevinin eksilmesine izin verilmemelidir. İşlemci, ram ve hatta hard disk bile böyle denetimsiz bir ısı artışından dolayı ciddiarızalaryapabilir. Bundan dolayı, dışı pırıl pırıl olan bir kasanın içene toz toplanmış olabileceğini de bilmeliyiz. Fanların sesinin giderek artması,ısının artmaya başlaması kasanın içinin temizlenme zamanının geldiğini haber verir. Üfleyen bir pompa gibi bir araç vasıtasıyla fanların kanatları,
ramler, hard disk, ana kart gibi bölgelerden bu tozlar uzaklaştırılmalıdır.
Gelelim yazılımlarla ilgili tedbir ve bakımlarımıza;
bilgisayar bakımı ve temizliği

Yorum Bırakın